Sziasztok! Sajnos elérkezett a nyár vége. Véget ért a nyári szünet amit eléggé bánok, de megpróbálok a suli idő alatt is rendszeresen blogolni. Nem ígérem 100%-osra mert most váltottam iskolát és a követelményekkel még nem vagyok tisztában, de az biztos ,hogy húzós lesz. Na de ne szaladjunk ennyire előre mert ma egy olyan blog sorozatot szeretnék kezdeni amelyben egy-egy kisebb témáról kifejtem a véleményem. Most a kötelező olvasmányokról írnék nektek, mert általános és közép iskolában is elég sokszor találkozhatunk velük.
Nagyon sokan fölöslegesnek tartják és el sem kezdik, valakik pedig minden oldalt elolvasnak nehogy rossz jegyet kapjanak. Én általában el szoktam olvasni őket. Jó Az egri csillagokat és az Arany embert félbe hagytam, de én tényleg próbálkoztam. Nekem az irodalom tanárom nagyon jó fej volt mert próbálta játékosan feldolgozni a regényeket és nem mindig kaptunk rá jegyet. Viszont tudom, hogy vannak olyanok is akik véresen komolyan veszik ezeket. Hát igen, ilyenkor elgondolkozom, hogy a kötelezőkkel vagy a számonkéréssel van a gond. Na de térjünk vissza, szerintem nagyon pozitív, hogy ezáltal sok olyan gyerek is elkezd olvasni akik alapból nem igazán vesznek könyvet a kezükbe illetve rengeteg régi/híres magyar vagy külföldi íróval megismerkedhetünk általuk. Ha mást nem legalább azt tudjuk, hogy A szent Péter esernyőjét Mikszáth Kálmán írta. Sőt talán még azért is jók mert nyáron a nagy punnyadásban kicsit művelődhetünk. Mondjuk középiskolában már nem csak egy vagy kettő könyvet kell kiolvasnunk hanem akár sokkal többet is ami önmagában nem lenne akkora probléma, de ha ezeket mind a szünetben ki akarjuk végezni és esetleg nem haladunk olyan gyorsan, nehezebb a nyelvezete akkor az már elronthatja a nyarunkat, mert mindig csak a feladatott látjuk magunk előtt. Legalábbis én már tapasztaltam ezt. Akik meg nem olvassák ki és a tanévre hagyják azoknak még kevesebb szabad idejük lesz a tanulás mellett.
Hasznos vagy sem? Tanév alatt vagy szünetben? Mennyi az amit még nyugodtan el lehet olvasni? Rövidített változat esetleg hangoskönyv? Miért kell olvasónaplót írni? Ezek azon a kérdések amikre nehéz a válasz. Mindenkinek más terhelhetősége és nem az összes tanuló szereti ezzel tölteni a szabad idejét. Én eddig mindegyik regénybe belekezdtem, de amikor úgy éreztem, hogy már minden oldal egy kínszenvedés akkor abbahagytam. Szerintem tud hasznos lenni , de nem kéne túlzásba esni sem a mennyiségben sem pedig a számonkérésben. Én ha választhatok mindenképpen a szünetben kezdenék bele, akkor sokkal több idő jut rá és egyáltalán nem kell elkapkodni. Ha bele se akarunk kezdeni szerintem érdemes elolvasni a rövidített változatát vagy meghallgatni hangoskönyvön. Én már próbálkoztam az utóbbival és azt vettem észre, hogy nem maradtak meg olyan jól a történet részletei, míg amit olvastam arra sokkal jobban emlékszem. Biztos vagyok benne, hogy mindenki hallott már az olvasó naplóról, nekem szerencsére csak egyszer volt hozzá szerencsém, de hallottam már olyat, hogy valakinek az összesről kellett írnia az általánosban. Uhh. Nem sok értelmét látom annak, hogy ilyen formában ellenőrizzék a diákokat, de hát sajnos ez a tanáron múlik.
Összességében szerintem nem egy rossz ötlet és vannak olyanok is amik szórakoztatóak, de nem mindegy, hogy mikor és hány könyvet kell elolvasni. Akik nem szoktak velük foglalkozni azoknak azt tanácsolom, hogy legalább próbálják meg, mert nem mindegyik olyan förtelmesen unalmas.
Lehet,hogy kicsit rövidre sikerül, de nekem most csak ennyi jutott az eszembe róluk. Remélem hasznosnak találtátok és adjatok egy esélyt nekik is. :)